Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Hollywood Smile

Hollywood Smile

Kim güzel ve etkileyici bir gülümsemeye ve parlak dişlere sahip olmayı arzu etmez ki? Güzel dişler, kendinden emin bir gülümseme harika bir ilk izlenim bırakır. Ağzınız, dişleriniz ve gülümsemeniz, insanların sizde ilk fark ettiği şeylerdir. Hoş bir gülüşe sahip olmak, kişiyi günlük hayatta ve iş hayatında bir adım öne taşımaktadır. Günümüzde kişiyi görünüşü kadar iletişimsel anlamda da öne çıkaran güzel bir gülüşe, gülüş tasarımı ile sahip olmak mümkün hale gelmiştir. Son yıllarda Hollywood yıldızları olağanüstü güzel ve etkileyici gülüşleriyle dikkat çekmeye başlamış ve sonuç olarak “Hollywood Smile” terimi ortaya çıkmıştır.

 

Dişlerde bulunan şekil bozuklukları, çürükler, aşınmalar, renk değişiklikleri ile çenedeki konum ve simetri bozuklukları gibi diş hekimliğini ilgilendiren bazı sorunlar yüz görünümünü etkileyerek estetik problemlere neden olmaktadır. Bunun için diş hekimleri çeşitli uygulamalar yaparak estetik problemleri ortadan kaldırabilirler. Son yıllarda bireyler diş hekimlerine sadece ağız-diş sağlığı ile ilgili değil estetik nedenlerle de başvurmaya başlamışlardır. Estetik nedenlerle başvuranların önemli bir kısmı “Hollywood Smile” adı verilen gülüş tasarımı yaptırmak istemektedir.

 

Hekimlik ile sanatın harmanlanması ve tecrübenin bir araya gelmesi neticesinde elde edilen estetik gülüş tasarımları ile artık herkes hayalindeki gülüşe kavuşabilmektedir. Dişlerinin görüntüsünden ve gülüşünden memnun olmayan, gülerken kendisini iyi hissetmeyenler gelişen teknoloji ve estetik diş hekimliği uygulamaları ile artık istedikleri görüntüye sahip olabilmekteler. Dental Group Hospitadent, sahip olduğu son teknolojiye uygun donanımı ve alanında uzman ve tecrübeli personeliyle gülüş tasarımı da dahil olmak üzere estetik diş hekimi uygulamaları ile de tüm şubelerinde hizmet vermeye devam etmektedir.

 

Gülüş tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı; estetik açıdan gülüşünden memnun olmayan ya da çeşitli nedenlerle görünümü bozulan diş, diş etleri ve dudak ile ilgili sorunların ortadan kaldırılarak bireylerin gereksinimlerine uygun doğal ve güzel bir şekle getirilmesi işlemidir. Gülüş tasarımı tamamen kişiye özel olarak multidisipliner bir yaklaşımla planlanır. Güzel bir gülümseme elde etmek için sadece beyaz dişler değil, aynı zamanda dişlerin doğru şekli, sağlıklı konumu ve orantısı ile rahat ve doğru bir kapanışın olması gerekir. Gülüş tasarımında birincil hedef dişlerinizi fonksiyonel olarak iyileştirmek ve geliştirmektir.

 

Hollywood Smile nedir?

“Hollywood Smile” İngilizce bir terimdir ve Türkçe’ye “Hollywood Gülüşü” olarak çevrilir. Hollywood Gülüşü, son yıllarda tüm dünyada trend olan bir estetik gülüş tasarımı çeşididir. Mükemmel, kendine güvenen bir gülümseme ile Hollywood yıldızları hep dikkat çekmiştir. Onların sahip olduğu bu doğal gülüş tasarımına artık herkes sahip olabilmektedir.

 

Son derece doğal bir beyazlığa sahip, mükemmel ve çekici görünümlü dişler Hollywood Smile için vazgeçilmezdir. Bunun yanında cilt rengi, diş eti pozisyonu, ön dişlerin renk ve boyutu ve üst dişlerin alt dudak ile uyumlu konumu önemli faktörlerdir. Hollywood gülüşü için 4 ana kural vardır:

 

 1. Üst ön dişler düzgün olmalı ve görünen herhangi bir dolgu içermemelidir. Üst ortada yer alan 2 kesici diş daha önde ve belirgin olmalıdır. Gülüş sırasında üst dişler 1. büyük azı diş de dahil görünmelidir. Alt kesici dişlerin de görünmesi istenir.
 2. Üst diş etinin 2 mm kadar görünmesi
 3. Gülüş sırasında dudakların simetrik şekilde açılması
 4. Dudak genişliği yüz genişliğinin minimum yarısı kadar olması

 

Estetik bir gülüş için neler yapılabilir?

 1. Porselen lamina uygulaması: Bu işlem için öncelikle dişlerinizin uygunluğu kontrol edilir. Dişlerde çapraşıklık, alt çenenin önde olması, alt ve üst çenenin aynı hizada kapanması ve diş sıkma sorunu laminate porselen için uygun olmadığınız anlamını taşır. Bu tarz sorunları olan hastalara dişteki çapraşıklık problemi için öncelikle diş teli ya da şeffaf plak gibi yöntemlerle ortodontik tedavi yapılması önerilir. Çenedeki kapanış problemleri için ise öncelikle çene ameliyatı gerekli olabilir. Diş sıkma problemi de tedavi edildikten sonra porselen lamina işlemi uygulanabilir. Bu işlem için dişlerin ön yüzeyine hafif bir aşındırma yapılarak ya da hiç aşındırma yapmadan hazırlanan yaprak porselenler buralara yapıştırılır. Eğer dişlerin şekli ve dizilişi uygunsa sadece bleaching adı verilen beyazlatma işlemi yapılır. Böylece dişlere uygulanan estetik müdahale tamamlanmış olur.
 2. Zirkonyum porselen uygulaması: Ön dişlerinde eksikler, kırıklar ya da geniş dolgular bulunan kişilerde porselen lamina uygulaması yerine zirkonyum porselenle kaplama yapmak gerekebilir. Zirkonyum porselen ile oldukça doğal ve beyaz estetik dişlere kavuşabilirsiniz.
 3. Diş eti estetiği: Estetik ve güzel bir gülüş için sağlıklı ve pembe diş etleri olmazsa olmaz faktörlerdendir. Bunun için önce diş eti hastalıkları tedavi edilir. Diş etinde çekilme varsa operasyonla tedavisi yapılır. Diş etleri gülüş sırasında olması gerekenden fazla görünüyorsa bir miktar kesilerek düzeltilebilir. Erbium lazer adı verilen teknikle çok güldüğü zaman diş etleri aşırı görünen kişilerde ameliyat gerekmeden diş etleri istendiği kadar geri çekilebilmektedir.
 4. Diş beyazlatma: Dişlerinizde sadece renk problemi varsa herhangi bir kaplama yapılmasına gerek olmayabilir. Bu durumda sadece bleaching adı verilen diş beyazlatma işlemi yapılır. Bu işlem tek seansta 60 dakika gibi kısa bir sürede yapılabilmektedir.
 5. Dental implantları: Dental İmplant çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vida şeklindeki yapay diş kökleridir. Bu implantlar üzerine kron, köprü ya da hareketli protezler yerleştirilerek dişlerdeki boşluklar doldurulur.

 

Ön dişlere yapılan kaplama uygulaması sırasında üst önde yer alan iki kesici dişin biraz daha uzatılması kişiye genç ve dinamik bir görüntü kazandıracaktır. Dişe uygulanan işlemlerin dışında eğer gerekliyse alanında uzman bir plastik cerrahi uzmanı tarafından dudaklara ya da ağız çevresine bazı küçük müdahaleler yapılabilir. Örneğin dudaklarınız çok inceyse, ya da gülüş çizgileriniz derinleşmişse dolgu enjeksiyonları ile bu sorunlar basit bir şekilde halledilebilir.

 

Sayılan tüm bu işlemler neticesinde dişlerinizde ideal ve estetik bir görünüm elde edilir.  Böylece dudaklarınızın görünümü, gülüşünüz ve dolayısıyla da tüm yüzünüz değişime uğrar ve siz yepyeni bir imaja kavuşursunuz. Bununla birlikte tüm bu işlemlerin profesyonel ve multidisipliner bir yaklaşım gerektirdiği akıldan çıkarılmamalı ve alanında uzman sağlık profesyonelleriyle çalışılmalıdır.

 

Hollywood Smile işlemi ne kadar sürer?

Hollywood Smile için öncelikle diş eti hastalıkları tedavi edilir. Eksik dişler implantlarla tamamlanır. Laminate porselen işlemi kaplanacak diş sayısına göre 5-10 gün, zirkonyum porselenle kaplama yapılacaksa kaplama süresi 7-14 gün kadar sürer. Yani Hollywood Gülüşü’ne sahip olmak için kesin bir süre vermek tam olarak mümkün değildir.

 

Hollywood Smile işlemi sonrası diş bakımı nasıl olmalı?

 • Normal diş bakımında olduğu gibi dişler günde en az iki kere fırçalanmalı
 • Diş arayüz bakımı için diş ipi kullanımı ihmal edilmemeli
 • 6 ay aralıklarla diş hekimi kontrollerine gidilmeli
 • Laminate porselen kaplamalar diş dokusuna göre daha kırılgan olduğundan bunların kırılmaması için sert yiyeceklerden ve tırnak yeme, kalem ısırma gibi alışkanlıklardan kaçınılmalıdır.

 

Hollywood Smile tasarımı ne kadar süre dayanır?

Dişlerin düzenli şekilde fırçalanması ve porselen kaplamalara gereken özenin gösterilmesi durumunda kaplamada kullanılan laminate ya da zirkonyum porselenlerin ömrü yaklaşık 10 sene olmaktadır. Bu sürenin sonunda yenileriyle değiştirilmeleri gerekir.